2010. november 8., hétfő

Mémgyűjtők!


Az internetes mémek - képek,
videók, vicces ötletek - látszólag logikus ok nélkül terjednek egyik embertől a másikig. Nem számít mennyire bugyuta valami, pillanatok alatt körbejárja a világot. Mára rengeteg oldal foglalkozik velük, néhányat érdemes közelebbről is megismerni!

A Know Your Meme az internetes jelenségek gyűjtőhelye. A mémek minden típusával foglalkozik. Az önpromóciós célú videók, kínos tartalmak, tréfák és megtévesztések, manipulált, vicces képek, mind-mind megtalálhatóak egy helyen. Felépítése viszonylag egyszerű, 3 nagyobb kategória szerint rendeződik tartalma.

Legnagyobb állományát maguk a mémek daják, amik szintén bontásban találhatók (kiemelt, alátámasztott, kutatott, elutasított)! Nagyjából időrendben következnek egymás után, elején a legfrissebbekkel. Az oldal jelentősége, hogy nem csak összegyűjti, hanem leírást, elemzést is készít az egyes mémekhez. Így például informálódhatunk a mém hátteréről, az eredeti képről, megnézhetjük, hogy mennyire népszerű a különböző időszakokban, illetve személyazonossági találgatások is színesítik néhol az anyagot. Találhatunk sablont a képekhez, és megnézhetjük a már elkészült remekműveket.
A második csoportban találjuk a képek folyamát, ami egy hatalmas képgyűjtemény.
A harmadik és talán legérdekesebb tartalmi elemet a sorozat fül alatt találjuk. Itt az ügyeletes internettudósok Jamie Dubs, Yatta és Elspeth Jane videói találhatók, akik az internetes jelenségek elemzésével foglalkoznak (Know Your Meme video series).
Az oldalon fórum és webáruház is elérhető. Az utóbbi mémes cuccokat, főleg pólókat árusít. A regisztrációt és bejelentkezést követően van lehetőségünk a szerkesztésre, anyagok feltöltésére, hozzászólásra.

A dipity egy ingyenes, digitális idővonal, időszalag szerkesztő oldal, ahol különböző témákat lehet feldolgozni. Célja, a világháló tartalmának dátum és idő szerinti megszervezése.
Használata igen egyszerű, csupán elindítunk egy projektet, a különböző időpontokhoz különböző eseményeket rendelünk. Felhasználhatunk szöveget, hangot, képet videót, linket és voilá, már kész is az interaktív, közösségi határidőnaplónk.

Nem meglepő, hogy az oldalon internetes mémekkel is találkozunk, ugyanis az időbeliség e témánál nagyon érdekes. Az oldal tökéletes annak vizsgálatára, hogy az egyes mémek milyen gyorsasággal söpörnek végig az interneten. Első mémes időpontja az 1990-es év, az utolsó pedig 2010. október 4. (Cigar Guy). Az egyes eseményekre kattintva, csak úgy mint a Meme Database oldalén, megtaláljuk a mémek leírását, hátterét stb.
Nem annyira teljes, mint a korábban említett oldal, de sokkal jobb képet ad a mémek időbeliségéről, és minden lényeges, nagyobb momentum megtalálható rajta!

Hazai oldalak
Sajnálatos módon itthoni mémgyűjtő oldalakat nem találtam. A különböző hírportálok (Index, Origo, HVG stb.) technika rovatai szoktak beszámolni általában az újabb robbanásokról!
Itt megemlíteném azonban az urbanlegends oldalát. Nem mémeket gyűjt ugyan, de városi legendákról, tévhitekről, keletkezésükről számol be, olykor érintve a mi témánkat is.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése